Pośród patronów roku 2023, wybranych przegłosowanych jednogłośnie przez Sejm RP, znalazł się profesor krakowskiej ASP Jerzy Nowosielski, malarz, rysownik, scenograf, pedagog, filozof, teoretyksztuki, uważany za jednego z najwybitniejszych

współczesnych pisarzy ikon.W uchwale sejmowej z 22 lipca 2023 r.zostało zapisane, że właśnie w 2023 rokuobchodzić będziemy100 rocznicę urodzin(ur. 7 stycznia 1923 r.) wybitnego twórcy, którywiększość swego życia spędziłw Krakowie.

Patronami roku 2023, prócz profesora Nowosielskiego,zostali także: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska.Rok 2023 został ponadto ustanowiony rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego.

Profesor Nowosielski, to mistrz ikony i wybitny twórca o szczególnym znaczeniu dla naszego regionu, bowiem jego dzieła na co dzień podziwiać możemy w greckokatolickich cerkwiach wGórowie Iławeckim, Węgorzewie i Ostrym Bardzie.Ikony profesora znajdują się także w prawosławnej cerkwi w Kętrzynie.

Bez wątpienia, na szczególną uwagę zasługuje cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim, bowiem właśnie tutaj profesor zaaranżował całe wnętrze rewitalizowanej, zdewastowanej gotyckiej świątyni z XIV w.

Wspomniana uchwała sejmowa o profesorze, między innymi,podaje: „Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po formęabstrakcji geometrycznej, malował aktykobiece i pejzaże. Jego sztuka do dziś jestuznawana za zjawisko unikatowe, łączącew sobie strefę sacrum i profanum”.

(bt)

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content