Patron roku 2023 o szczególnym znaczeniu dla Górowa Iławeckiego

Pośród patronów roku 2023, wybranych przegłosowanych jednogłośnie przez Sejm RP, znalazł się profesor krakowskiej ASP Jerzy Nowosielski, malarz, rysownik, scenograf, pedagog, filozof, teoretyksztuki, uważany za jednego z najwybitniejszych

współczesnych pisarzy ikon.W uchwale sejmowej z 22 lipca 2023 r.zostało zapisane, że właśnie w 2023 rokuobchodzić będziemy100 rocznicę urodzin(ur. 7 stycznia 1923 r.) wybitnego twórcy, którywiększość swego życia spędziłw Krakowie.

Patronami roku 2023, prócz profesora Nowosielskiego,zostali także: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska.Rok 2023 został ponadto ustanowiony rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego.

Profesor Nowosielski, to mistrz ikony i wybitny twórca o szczególnym znaczeniu dla naszego regionu, bowiem jego dzieła na co dzień podziwiać możemy w greckokatolickich cerkwiach wGórowie Iławeckim, Węgorzewie i Ostrym Bardzie.Ikony profesora znajdują się także w prawosławnej cerkwi w Kętrzynie.

Bez wątpienia, na szczególną uwagę zasługuje cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim, bowiem właśnie tutaj profesor zaaranżował całe wnętrze rewitalizowanej, zdewastowanej gotyckiej świątyni z XIV w.

Wspomniana uchwała sejmowa o profesorze, między innymi,podaje: „Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po formęabstrakcji geometrycznej, malował aktykobiece i pejzaże. Jego sztuka do dziś jestuznawana za zjawisko unikatowe, łączącew sobie strefę sacrum i profanum”.

(bt)

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*