Czwartek 19 stycznia 2023 r. był dla wiernych Kościołów Wschodnim (obrządku prawosławnego i greckokatolickiego) świętem Jordanu, obchodzonego według kalendarza gregoriańskiego (6 stycznia według kalendarza juliańskiego). Święto obchodzone jest na pamiątkę Chrztu Pańskiego, Jezusa Chrystusa, w Jordanie (również potoczna jest nazwa świąt Epifanii).

W Ukrainie święto Jordanu obchodzone jest po raz pierwszy w stanie krwawej wojny rozpętanej przez rosyjskiego agresora z pretensjami do terytoriów państwa ukraińskiego.

Święto Jordanu (także: Objawienia Pańskiego) kończy cykl świąt bożonarodzeniowych.

W czasie liturgii poświęcenie wody odbywa się poprzez modlitwy kapłanów, przez zanurzanie w wodzie  „trójc” – trzech świeczników z trzema płonącymi świecami, błogosławienie ręką i tchnienie kapłanów, symbolizujących tchnienie Ducha Świętego, oraz przez zanurzenie krzyża.

Po poświęceniu wody wierni niosą ją do domów we wcześniej przygotowanych pojemnikach aby poświęcić swoje obejścia i mieszkania. Przechowywana w domach woda jest, między innymi, używana do pokropienia domostw w czasie odwiedzin kapłańskich (kolędy).

W Górowie Iławeckim, w greckokatolickiej cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego wodę wspólnie poświęcili ks. mitrat Jan Łajkosz, ks. Artem Nakonieczny oraz proboszcz parafii rzymskokatolickiej ks. Jan Puławski.

W liturgii wzięła udział liczna grupa młodzieży, dzieci i pedagogów z miejscowego Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania.

(bt)

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content