Mija pierwsza rocznica niczym nie sprowokowanej pełnej agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. bezpośrednią inwazją wojsk rosyjskich na ziemie ukraińskie. Pierwsi uchodźcy z najechanego kraju pojawili się w Przemyślu już późną nocą 23 lutego.

Straż Graniczna podaje, że od początku wojny, do Polski przybyło 9,986 mln osób uciekających przed wojną (część z nich udała się do innych krajów). Według aktualnych danych, do Ukrainy wróciło ponad 8,09 mln osób.

W pomoc uchodźcom, na każdym etapie, bardzo aktywnie włączył się Ukraiński Kościół Greckokatolickiw Polsce.

Siejąc spustoszenie, zabijając nieuzbrojonych cywili, kobiety i dzieci, burząc miasta i wsie, w Ukrainę wtargnął zbrodniarz, ten sam, który ponad trzydzieści lat temu w oficjalnych dokumentach międzynarodowych podpisywał gwarancje bezpieczeństwa i uznawał jej granice. Ile warte były to zapewnienia, to akurat my z wami wiemy najlepiej, ponieważ wojna toczy się tuż przed naszymi oczami, a jej bezpośrednie ofiary, uciekając przed ludobójstwem i przesiedleniami, w tym przymusowymi deportacjami tysięcy ukraińskich dzieci do Rosji,przebywają dzisiaj w naszym kraju, najbliższym sąsiadem.

Uchwała Parlamentu Europejskiego, przyjęta 17 lutego 2023 r. stwierdza: „Agresywna wojna Rosji pokazuje jej kolonialną postawę wobec sąsiadów. Dopóki Rosja pozostaje państwem imperialistycznym, kontynuuje swoje wysiłki w celu stworzenia bezprecedensowych agresywnych zagrożeń na kontynencie europejskim. Wiele międzynarodowych osobistości uznało Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i państwo stosujące środki terrorystyczne, co powinno pociągać za sobą określone środki”. Jednocześnie posłowie do Parlamentu Europejskiego wyrazili niezachwianą solidarność z narodem i władzami Ukrainy, poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Pierwszym krajem, który już w nocy z 23 na 24 lutego 2022 r. gotów był przyjmować uchodźców do swoich domów, była Polska. Zareagowali, w pierwszej kolejności, zwykli ludzie (obywatele), organizacje charytatywne i społeczne, samorządy. W tym trudnym czasie jak że głębokiego sensu nabrało, dobrze nam znane, stare słowiańskie przysłowie: Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie!

20 lutego 2023 r. stolicę Ukrainy odwiedził prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Jest to wydarzenie o ogromnym znaczeniu, nie tylko symbolicznym, dla całej społeczności  międzynarodowej. Ukraina, wspierana przez zaangażowane państwa, bohatersko broni się ponad rok (a miała, według kremlowskich obrachunków, poddać się po kilku dniach) walcząc już teraz nie tylko o własny kraj i jego suwerenność, ale także o obronę europejskich wartości przed brutalnym kremlowskim reżimem, który dąży do podważenia systemu demokratycznego, osłabienia i podzielenia Unii Europejskiej. Zwycięstwo jest już blisko!

Chwała Ukrainie!

Chwała Polsce!

(bt)

Facebooktwitter
Kategorie: Ukraina

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content