Wierni Kościołów Wschodnich Niedzielą Palmową oraz poświęceniem przystrojonych gałązek wierzbowych (najczęściej własnoręcznie wykonanych palm) rozpoczęli 9 kwietnia Wielki Tydzień.

Pierwszym dniem Świąt Wielkanocnych będzie niedziela 16 kwietnia. Święta potrwają trzy dni.

W Wielki Piątek w cerkwiach, przed ikonostasami na środku świątyni zostanie ustawiony Grób Pański, który symbolizuje płaszczanica, czyli całun z ikoną przedstawiającą Chrystusa złożonego w grobie. Jego ciało często otaczają (jednak nie zawsze): anioły, Matka Boska, św. Jan Ewangelista, dwie Marie, Józef z Arymatei i Nikodem. Ikona na obrzeżach ma umieszczoną frazę w języku starocerkiewnosłowiańskim: «Благообразний Йосиф, з древа знявши пречистеє тіло Твоє, плащаницею чистою обвив і ароматами, в гробі новім, покривши, положив» („Dostojny Józef zdjąwszy z drzewa przeczyste Ciało Twoje, całunem czystym owinął i wonnościami namaściwszy, w nowym złożył grobie”).

W Wielką Sobotę wierni poświęcą pokarmy złożone w koszyczkach. Centralne miejsce w koszyczku, otoczona pisankami i kraszankami, zajmuje paska, czyli obrzędowy, wielkanocny, własnoręcznie wypieczony przez gospodynię chleb z najrozmaitszymi dodatkami.

Tegoroczne Święta Wielkanocne dla licznej grupy wojennych uchodźców z Ukrainy, przebywających między nami, są już drugimi obchodzonymi poza rodzinnymi domami, do których jeszcze nie mogą powracać.

(bt)

Facebooktwitter
Kategorie: Ukraina

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content