Rok profesora Jerzego Nowosielskiego parafia greckokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim uczciła zorganizowaniem  w sobotę 30 września sympozjum „Śladami Nowosielskiego na Warmii”, wystawą malarstwa oraz koncertem Scholi Węgajty. Organizatorami przedsięwzięcia była Fundacja Opcja Benedykta oraz Stowarzyszenie i Schola Węgajty.

Uchwały o ustanowieniu roku 2023  rokiem: Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, Mikołaja Kopernika, Jana Matejki, Wisławy Szymborskiej, prof. Jerzego Nowosielskiego, Aleksandra Fredry, Wojciecha Korfantego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Aleksandry Piłsudskiej,  Jadwigi Zamoyskiej i Maurycego Mochnackiego, podjęły obie izby polskiego parlamentu jesienią ubiegłego roku.

Wybór Górowa Iławeckiego na miejsce sympozjum nie był dziełem przypadku, bowiem właśnie w miejscowej cerkwi mamy wiele ikon profesora (można o danym miejscu wręcz mówić, że jest to szczególna galeria szczególnego ikonopisarza). Znajdują się one na ikonostasie, na freskach podokiennych i bezpośrednio na ceglanych, gotyckich ścianach świątyni.

Wśród zaproszonych prelegentów była, między innymi, dr Krystyna Czerni, wytrwała i wybitna badaczka twórczości Jerzego Nowosielskiego, autorka licznych publikacji oraz albumów o jego sztuce sakralnej.

Sympozjum uwieńczył kondakion „O Nawróconej” w wykonaniu chóru Schola Węgajty.

(bt)

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content